Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home2/r32901bitd/public_html/catacombeleortodoxiei.ro/templates/catacombe/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home2/r32901bitd/public_html/catacombeleortodoxiei.ro/templates/catacombe/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home2/r32901bitd/public_html/catacombeleortodoxiei.ro/templates/catacombe/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home2/r32901bitd/public_html/catacombeleortodoxiei.ro/templates/catacombe/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home2/r32901bitd/public_html/catacombeleortodoxiei.ro/templates/catacombe/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home2/r32901bitd/public_html/catacombeleortodoxiei.ro/templates/catacombe/html/modules.php on line 36
----------------

 

Carti in site

 

--------------------


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home2/r32901bitd/public_html/catacombeleortodoxiei.ro/templates/catacombe/functions.php on line 194

ROADELE ECUMENISMULUI

Documente ale Bisericii Ortodoxe Ruse

 

Declaraţia Bisericii Ortodoxe Ruse cu privire la dialogul teologic

Decizii ale Sfântului Sinod, Moscova, Rusia, decembrie 1994

 

Ascultând raportul Comisiei Teologice pe tema celei de-a Doua Declaraţii Comune şi a Recomandărilor către Biserici (1990) ale Comisiei Mixte de Dialog Teologic între Bisericile Ortodoxe, prezentat de Mitropolitul Filaret al Minsk-ului, preşedintele Comisiei Teologice, Sinodul Episcopilor a hotărât:

 

1. Să aprobe raportul Comisiei Teologice Sinodale;

2. Să afirme că ,,cea de-a Doua Declaraţie Comună şi Recomandările către Biserici” nu pot fi considerate un text definitiv şi Comisia Mixtă de Dialog între Biserica Ortodoxă şi Bisericile Ortodoxe Orientale trebuie să-şi continue lucrarea;

3. Să dea Comisiei Teologice Sinodale sarcina de a pregăti un studiu mai amănunţit despre întrunirile anterioare ale teologilor din ambele tabere, ca şi despre discuţiile cu reprezentanţii la dialogul teologic din alte Biserici Ortodoxe. Urmând aceşti paşi, Biserica Ortodoxă Rusă îşi va face cunoscută opinia la Comisia Mixtă de Dialog Teologic între Biserica Ortodoxă şi Bisericile Ortodoxe Orientale;

4. Având în vedere necesitatea ca poporul lui Dumnezeu, care potrivit învăţăturii patriarhilor răsăriteni este ,,păzitorul credinţei străvechi”, să ia parte la cauza unităţii, Sinodul consideră că a sosit timpul pentru organizarea unei dezbateri a chestiunii cu participarea întregii Biserici.

 

 

 

Cea de-a doua declaraţie a Bisericii Ortodoxe Ruse cu privire la dialogul teologic

Decizii ale Sfântului Sinod, Moscova, Rusia, decembrie 1997

 

Ascultând raportul Comisiei Teologice Sinodale a Bisericii Ortodoxe Ruse prezentat de Mitropolitul Filaret de Minsk şi Slutsk, exarh patriarhal a toată Bielorusia, cu privire la istoria şi condiţiile preliminare teologice pentru participarea la activitatea organizaţiilor creştine internaţionale şi la dialogurile bilaterale dintre Biserica Ortodoxă şi Bisericile Ortodoxe Orientale (necalcedoniene), binecuvântatul Sinod al Episcopilor a hotărât:

 

1. Să aprobe raportul Comisiei Teologice Sinodale;

(…)

4. Cercetând informaţiile privind dialogul dintre Biserica Ortodoxă şi Bisericile Ortodoxe Orientale (necalcedoniene), [a hotărât] să primească cu bucurie duhul de frăţietate, înţelegere reciprocă şi năzuinţă comună de a fi credincioşi Tradiţiei apostolice şi patristice exprimate de Comisia Mixtă de Dialog Teologic între Biserica Ortodoxă şi Bisericile Ortodoxe Orientale în ,,cea de-a Doua Declaraţie Comună şi Recomandările către Biserici” (Chambesy, Elveţia, 1990).

,,Declaraţia” nu trebuie privită ca un document final suficient pentru restabilirea comuniunii depline dintre Biserica Ortodoxă şi Bisericile Ortodoxe Orientale deoarece conţine ambiguităţi în unele formulări hristologice. [Sinodul a decis] să-şi exprime nădejdea în această privinţă, că formulările hristologice vor fi clarificate în cursul studierii chestiunilor referitoare la restabilirea comuniunii bisericeşti dintre cele două familii de Biserici de tradiţie ortodoxă.

5. Să remarce că Biserica Ortodoxă Rusă are raţiuni şi fundamente istorice şi ecleziastice speciale pentru a promova reuşita dialogului cu Bisericile Ortodoxe Orientale. În întreaga sa istorie, Biserica noastră a protejat şi apărat Răsăritul ortodox. Un exemplu evident sunt activitatea Societăţii Imperiale a Palestinei şi a Misiunii Ortodoxe Ruse din Ierusalim, scrierile episcopului Chiril Naumov şi arhimandritului Antonin Kapustin, contribuţia episcopului Porfirie Uspenski la cauza reunirii cu Biserica Coptă, a profesorului V. Bolotov la cauza reunirii cu nestorienii asirieni, şi a profesorului B. Turaev la cauza apropierii de Biserica Etiopiană.

6. Să încredinţeze Sfântului Sinod şi sub călăuzirea sa Departamentului pentru Relaţii Bisericeşti Externe, Comisiei pentru Educaţie, Departamentului pentru Catehizare şi Educaţie Religioasă, Departamentului pentru Misiune şi Consiliului pentru Publicaţii să dezvolte un plan de conferinţe şi simpozioane ştiinţifice, de publicare de natură teologică, istorică şi informativă care va ajuta la introducerea clericilor şi credincioşilor Bisericii noastre în problemele şi evoluţia dialogului teologic cu Bisericile Ortodoxe Orientale.

 

Articol apărut în ,,Catacombele Ortodoxiei”, nr. 60/Almanah 2010