Despre site
 
Bine aţi venit pe acest site, unde puteţi găsi revista Catacombele Ortodoxiei a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din România, tipărită de Mânăstirea Adormirea Maicii Domnului din Bucureşti cu binecuvântarea P.S. Flavian Ilfoveanul.
 
Primul număr al revistei a apărut în aprilie 1999. Ea s-a născut, în principal, din dorinţa de a vorbi credincioşilor români despre ecumenism şi roadele apostaziei de la Ortodoxie, tratând, de asemenea, subiecte de actualitate precum clonarea, eutanasia, renaşterea păgânismului în societatea contemporană etc.
 

 

--------------------

 

Teme principale in site
 

Chestiunea calendarului

Teme - Chestiunea calendarului

 

Eutanasie. Donare de organe

Stiri 78 2

 

Creştinism şi islamism

Cugetari 71 2

 

Homosexualitatea în lume

Dogma 45-1

 

--------------------

Articole

Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel 2010

Duminică, 28 iunie/11 iulie 2010, IPS Mitropolit Vlasie ne-a binecuvântat cu prezenţa sa la liturghia din biserica mânăstirii noastre din Bucureşti.

A doua zi, luni, de Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel, întâistătătorul nostru a mers în vizită la Mânăstirea de maici Buna Vestire din comuna Mitreni, judeţul Călăraşi. Împreună cu PS Flavian, întemeietorul acestui sfânt lăcaş, înalt prea sfinţitul mitropolit a slujit liturghia, înconjurat de un sobor de clerici.

 

PC. Evenimente din Biserica noastra 17 1

Curtea mânăstirii


PC. Evenimente din Biserica noastra 17 2

IPS Mitropolit Vlasie şi PS Flavian, înconjuraţi de preoţi şi diaconi


PC. Evenimente din Biserica noastra 17 3

În imagine, se vede pictura din strana dreaptă

Biserica mânăstirii este actualmente în curs de pictare


PC. Evenimente din Biserica noastra 17 4

PC. Evenimente din Biserica noastra 17 5

PC. Evenimente din Biserica noastra 17 6

Imagini din timpul liturghiei

 

PC. Evenimente din Biserica noastra 17 7

La plecare, maicile şi credincioşii îl aşteaptă pe

IPS Mitropolit Vlasie pentru a primi binecuvântare